"Uzlaşmazlık görüyorum"

Erhan Kamışlı

Esas Holding Yönetim Kurulu Üyesi

Kredi kartı kullanıyor musunuz?

Evet, hemen hemen her yerde, kredi kartı kullanmayı tercih ederim.

Kredi kartını nakit ödemeye tercih ediyor musunuz?

Nakit kullanımım her geçen gün azalıyor. Çünkü artık her yerde kredi kartı geçiyor.

Peki, en çok nerede kullanıyorsunuz?

Restoranlarda ve alışverişlerde…

Kredi kartlarının puanlı uygulamaları dikkatinizi çekiyor mu?

Kredi kartının avantajlı bir puan uygulaması varsa tabii ki kullanıyorum. Hatta bu yöndeki kampanyalar, hangi kredi kartını kullanacağım konusunda etkin rol oynuyor.

Kaç bankanın kredi kartını kullanıyorsunuz?

İki kredi kartım var: Akbank ve Pegasus Kart.

Alışveriş yaparken, kredi kartınızın bağlı olduğu bankanın POS cihazının kullanılması yönünde bir talebiniz olur mu?

Böyle bir uyarıda bulunmuyorum. Ancak bana örneğin; ‘A bankasının POS cihazından çekersem 2 kat fazla puan kazanacaksınız’ derlerse bu beni etkileyebilir. Bankaların bu konuyu tüketiciye daha fazla duyurması gerekiyor. Tüketici bilinçlenirse, alışverişlerinde bu konuya özellikle dikkat edecektir.

Alışverişlerinizde kazandığınız puanları en çok nerelerde kullanırsınız?

Uçak bileti! Ama ne kadar puanım olduğunu takip etmiyorum. Bilet satın alırken; ‘Puanınız var kullanalım mı?’ diye sorduklarında ‘Tabii’ diye cevap veriyorum.

Alışverişlerinizi sonlandırmak için kasaya geldiğinizde birçok POS makinesinin olması dikkatinizi çekiyor mu? Bu görüntü sizin için nasıl bir anlam ifade ediyor?

Bir işadamı gözüyle baktığımda aklıma verimsizlik geliyor… ‘Neden bu kadar çok makine var? Hepsi aynı işi yapmıyor mu?’ diye düşünüyorum. Yurtdışında nereye gitseniz, tek bir POS vardır. Bu da ben de Türk insanının en tepe noktada da en alt noktada da uzlaşamadığı hissini uyandırıyor. Her konuda olduğu gibi, bu konuda da uzlaşılamıyor ve ortaklık yapılamıyor. Bugün, bir benzincide en az 8 POS var. Bütün bu makinelerin bankalara maliyeti nedir? Bunu sorgulamak lazım…