"Finans literatürü “POS kirliliği” terimini kazandı"

Kayhan Öztürk

Finansgündem.com Genel Yayın Yönetmeni

Bir mağazada kasa önündeki kalabalık POS görüntüsünü gördüğünüzde aklınıza ne gelir? Satış temsilcisinin POS’lar arasındaki trafiğini gözlemlerken, aklınızdan neler geçiyor?

"Bulacak inşallah" diye geçiyorum içimden… Şaka bir yana bu görüntü hiç hoş değil. Teknolojinin geldiği nokta düşünüldüğünde ‘Neden bu kadar POS var’ diye aklımdan geçiriyorum. İsraf gibi geliyor. Ayrıca, bu görüntü finans literatürüne “POS kirliliği” deyimini kazandırdı. Kirlilik onaylanacak bir durum değil.

Mağaza temsilcilerinden, bu yönde şikayet duyar mısınız?

Bazen, ama onlar da yapacak bir şeyleri olmadığını söylüyor.

Çok sayıdaki POS, size ne düşündürür? Bu durumu gördüğünüzde aklınızdan neler geçer?

Umutsuz yaşanmaz, bir gün çözülecek diye pozitif diye düşünmeye çalışıyorum. Demek ki bankaların maliyetleri düşürmek gibi bir dertleri yok!

Alışverişlerinizde, puan biriktiren bir tüketici misiniz? Eğer öyleyse, alışveriş sırasında, kasadaki görevliye, bankanızın POS’unu kullanması yönünde uyarıda bulunur musunuz? Bu konuyu takip eder misiniz?

Bazen, ama her zaman bu aklıma gelmiyor. Görevlinin dikkatine kalıyor çoğu zaman…

Mevcut Ortak POS uygulamasında, bir POS üzerinde, 8 bankanın aynı anda çalıştırılabildiğini ve önümüzdeki günlerde sahada sık olarak göreceğimiz yeni nesil cihazlarda 15 bankanın uygulamasına kadar taşınabildiğini, sistemin otomatik olarak, hangi kart verilirse, onun bankasıyla iletişime geçip puan işlettiğini biliyor muydunuz?

Benim aklımda 7 banka diye kalmış, ya yanlış hatırlıyorum, ya da sistem geliştirilmiş…

Ortak POS’un, üye işyerleri için maliyet avantajı yaratan bir ürün olduğunu biliyor muydunuz?

Öğrenmiş oldum.

Hangi bankaların kredi kartlarını kullanmayı tercih edersiniz? Özellikle puan vb. biriktirdiğiniz bir kart var mı?

Maaşlarımızın yatırıldığı bankanın kredi kartını kullanıyorum. Yani puan biriktirmekten çok, otomatik ödeme kolaylığını tercih ediyorum.

Alışveriş yapmayı sever misiniz? En çok ne alışverişi yaparsınız? Nerelerden?

İhtiyaç hasıl olduğunda. Yaparım, sevdiğimi söyleyemem. Bir ancak önce bitse de gitsek durumundayım. En çok eşimle birlikte günlük ihtiyaçlar için market alışverişi yapıyoruz. İkinci sırada akaryakıt geliyor. Aslında bütün ihtiyaçlarımı kredi kartıyla almaya çalışıyorum. Ama son ödeme tarihinde tamamını ödüyorum. Yani ödeme aracı olarak kullanıyorum, kredi amaçlı değil…