Küçük Esnaf POS Kullanabilmeli

Takvim Gazetesi/Kadir Tuna Köşe Yazısı

30.10.2010

Küçük esnaf neden POS cihazı kullanamıyor, açıklar mısınız?

Ödeme sistemleri her yönü ile yüksek maliyetli yatırımlar gerektiriyor. POS cihazının bankalar açısından birçok maliyeti var. Banka olarak POS'u alıp üye işyerine verdiğinizde, bu maliyetleri yönetmek zorundasınız. Komisyon, kira ve bakım giderleri olmak üzere 3 tür maliyet oluşuyor. Bu maliyetler nasıl paylaşılacak? POS'u verdiğiniz üye işyerinin mutlaka kartlı işlemlerde belli bir hacme ulaşması gerekiyor. Yoksa banka olarak bir alternatif maliyet ortaya çıkıyor. Bu nedenle bankaların ve küçük esnafın POS'tan karlı çıkması için maliyetlerin azaltılması gerekiyor.

POS kullanımı neden önemli?

POS kullanımının yaygınlaşması için 2 önemli neden söylenebilir. Birinci olarak, kredi kartı kullanımının artması kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınmasında önemli rol oynuyor. Vatandaşın kredi kartı kullanarak yaptığı taksitli ya da taksitsiz her harcama sistem tarafından kayıt altına alınıyor. İkinci olarak, küçük esnaf rekabet etmekte zorlanıyor. Büyük esnaf müşterisine taksitlendirme konusunda imkanlar sunarken, küçük esnaf nakit işlem yapmak zorunda kaldığı için rekabet şansını yitiriyor.

POS kullanımı için neler yapılmalı?

POS cihazının kullanım cazibesinin artması için bankalara ve kamuya düşen sorumluluklar var. Maliyetleri aşağı çekmek için ortak POS kullanımının hızla yaygınlaşması gerekiyor. Bankalar kendi aralarında mutlaka işbirliğine gitmeli. Küçük esnafın POS kullanımından kaynaklanacak vergisel yükümlülükler yeniden düzenlenmeli. Amaç POS kullanarak ciroları artırmak ise bankalar da, küçük esnaf da bu durumdan kârlı çıkar.