"Sistemin gelişimi için zaman vermek gerek."

Serkan Ülgen

Yapı Kredi Kartlı Ödeme Sistemleri Pazarlama Grup Direktörü

Ortak POS sisteminde gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yapı Kredi olarak Ortak POS projelerine son derece önem veriyoruz ve Ortak POS projelerini olabildiğince yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Bu konuda da rakamsal olarak baktığımızda projenin en önde gelen bankalarından biri olduğumuzu söyleyebiliriz. Ortak POS tüm taraflar için çok büyük fayda yaratıyor. Çünkü her bankanın ayrı bir POS’u olduğunda, POS cihazı kasiyer ya da satış temsilcisinden kaynaklanan hatalı işlemlere çok açık hale geliyor.

Ortak POS en yaygın hangi sektörlerde kullanılıyor? Farklı sektörler için de potansiyel var mı?

Özellikle sadakat sisteminin kuvvetli olduğu üye işyerlerinde Ortak POS’un yaygınlaşma ihtimali daha yüksek. Belli sektörlerde sadakat sistemi ne yazık ki pek yaygın değil. Küçük bakkal ve marketlerde sadakat sistemi yok denecek kadar az. Diğer taraftan birçoğu POS kullanıyor. Bu tip işyerleri sistem için potansiyel oluşturuyor ancak sadakat sistemi olmadığı için daha yavaş gelişme göstermesini bekliyoruz. Bunun dışında özellikle akaryakıt, büyük gıda zincirleri, giyim, elektronik, beyaz eşya, mobilya gibi sektörlerde, puan kazanımının ya da taksitli satışın çok yoğun olduğu alanlarda Ortak POS kullanımının hızlı olarak gelişmesini bekliyoruz. Bu konuda çok yol kat edildi ancak sektör olarak daha gidecek uzun bir yolumuz var. Sistemin gelişimi için biraz zaman vermek gerekiyor. Yapı Kredi olarak 3 yıl içerisinde çok daha farklı bir noktaya geleceğimizi öngörüyoruz.

Yapı Kredi kartları sahipleri puanlarını en çok nerede kullanıyor?

Yapı Kredi müşterileri kazandıkları puanları genel olarak akaryakıt ve gıda harcamalarında kullanıyor.

Kart sahipleri puanlarını biriktirmeyi mi yoksa hemen kullanmayı mı tercih ediyor?

Kart kullanıcılarının puanlarını toplayarak harcamayı çok tercih etmediklerini söyleyebiliriz. Kazandıkları puanları anında kullanmayı tercih ediyorlar.