Nasıl Ortak POS sahibi olunur?

Üye işyerleri, Ortak POS’a 3 şekilde sahip olabilir:Birincisi; Ortak POS uygulamaları olan bankalardan birine başvurarak Ortak POS talep edilebilir. Üye işyerinin, başvuru yaptığı bankanın POS’u haricinde, sisteme üye diğer bankalardan en az bir tanesinin de POS cihazını kullanıyor olması gereklidir. Bu yöntemde POS cihazının mülkiyeti bankaya aittir.

İkinci yöntem; üye işyerinin, Ortak POS uygulamalarına uyumlu POS cihazlarını satın alması veya kiralaması yoluyla mülkiyetini edinmesidir. Bu seçenekte üye işyeri POS sağlayıcısı şirkete talep ettiği POS cihazı sayısını ve hangi bankaların uygulamalarını kullanacağını belirtir. Üye işyeri çalışmak istediği bankaları da belirleyerek sisteme dahil etmek için görüşmeler yapar. POS sağlayıcı şirket, bankaların onayı doğrultusunda gerekli yazılımları hazırladıktan sonra POS’ların teslimatını gerçekleştirir.

Üçüncü yöntem ise; 3. parti bir servis sağlayıcının hizmeti ile gerçekleşir. POS’ların mülkiyeti servis sağlayıcı şirkete aittir. Yapılan anlaşmaya göre POS üzerinden alınacak ortak POS hizmetinin kapsamı belirlenebilir.

Her üç yöntem ile şu anda Türkiye’de 30 POS uygulaması tek bir cihazda birleştirilebilir.